Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Galeria Szara na Supermarket Art Fair 2013

W dniach 15-17 luty 2013 Galeria Szara będzie gościła w Szwecji na niezależnych targach sztuki współczesnej – SUPERMARKET 2013 – Stockholm Independent Art Fair w centrum kultury Kulturhuset. Galeria Szara znalazła się w gronie 88 miejsc sztuki z 32 krajów.

SUPERMARKET to międzynarodowe targi sztuki, których głównym celem jest zapewnienie niezależnym galeriom możliwości zaprezentowania prowadzonych przez nie działań i inicjatyw artystycznych, a nie sprzedaży dzieł sztuki. O wyjątkowości targów świadczy również fakt, że są prowadzone przez artystów – menadżerami tegorocznego projektu są Meggi Sandell, Pontus Raud i Andreas Ribbung.

Tegorocznym tematem targów jest SZCZĘŚCIE, więc w tej dyskusji nie zabraknie takich pytań jak: „Czy sztuka czyni cię szczęśliwym?”, „Czy sztuka może być szczęśliwa?”, „Co sprawia, że artysta jest szczęśliwy.

Wystawa „SALT” to prezentacja środowiska artystów związanych z Cieszynem, niewielkim miastem położonym na styku dwóch krajów – Polski i Czech. Inną sprawą, która wydaje się ich łączyć, poza Cieszynem, to mocno analityczne podejście do otaczającej rzeczywistości i codzienności w jakiej przyszło im funkcjonować. W swych działaniach eksploatują zagadnienia związane ze związkami rodzinnymi jak i relacjami społecznymi, a otaczający ich świat nigdy nie jest im obojętny. Uwiera, zastanawia, a dzięki temu inspiruje i zmusza do działania.

W sposób bezpośredni do tematu rodziny i związków międzyludzkich nawiązują obrazy Aguli Swobody, prace Urszuli Kluz-Knopek oraz obiekty fotograficzne Joanny Rzepki-Dziedzic.

Obok otaczającej nas sytuacji społecznej nie może przejść spokojnie Joanna Wowrzeczka. W swych obrazach demaskuje niesprawiedliwości i bezmyślne rytuały, w które zostajemy wplątywani już od najmłodszych lat.

Rysunki Wojtka Kucharczyka to próba nagrania rzeczywistości przy pomocy kawałka papieru i czegoś do rysowania. Są efektem przecięcia życia codziennego, notacji, emocji, improwizacji, reakcji i prostej formy.

Jakub Adamec również wprowadza nas do intymnego świata swojej codziennej egzystencji. W dość bezpośredni sposób przedstawia nam swoje rozmyślania na temat osobistej sytuacji artysty w relacji z otoczeniem i w momencie starcia ze światem sztuki.

W porównaniu do poprzednich prac fotografie Toma Swobody wydają się być pozbawione tak rozbudowanej narracji, przemawiając do nas czystą formą. Oczywiście to tylko pozory. Stając przed jego subtelnymi fotografiami w bardzo krótkim czasie dostajemy dość spory ładunek emocji, z którymi musimy sobie jakoś poradzić i przetrawić w sobie.

Odpocząć od dusznej codzienności nie pozwala nam także spojrzenie z zewnątrz, proponowane przez Karolinę Bregułę, która porusza temat banalności dnia powszedniego, podpatrując anonimowych bohaterów w chwilach, gdy na moment oderwani od swojego codziennego życia, oddają się tajemniczym czynnościom.

Narrację wystawy domyka działanie audiowizualne Łukasza Dziedzica. Swoje odczucia i relacje z miastem, w którym żyje od wielu lat wyraża wyjątkowo bezpośrednio w utworze rozpoczynającym się od słów „Cieszyn I love you, but you bringing me down…”.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl