Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. z archiwum organizatora

fot. z archiwum organizatora

Generacje kreacje. Sztuka dialogu pokoleń

Cieszyn to jedno z 4 miast Polski, w którym Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom realizuje projekt Generacje – kreacje. Sztuka dialogu pokoleń, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnicy projektu - seniorzy i młodzież z Domu Dziecka w Cieszynie od lutego do grudnia 2012 r. integrowali się we wspólnym działaniu twórczym i uczestnictwie w kulturze. Koordynatorem projektu w Cieszynie jest mgr Henryka Kucharczyk, zaś partnerami działań są cieszyńska Biblioteka Miejska i Dom Dziecka.

Celem wspólnego przedsięwzięcia jest wzajemna integracja poprzez śpiew, taniec i działania plastyczne. Zwieńczeniem niemal całorocznych dokonań grupy było przedstawienie teatralne nawiązujące do zwyczajów i obrzędów Świąt Bożego Narodzenia.

Choreografię, scenografię i kostiumy do spektaklu tworzyli samodzielnie uczestnicy projektu, pod kierunkiem instruktorów: mgr Marty Gasidło i mgr Katarzyny Słupczyńskiej. Warsztaty muzyczne, plastyczne i teatralne odbywały się raz w tygodniu w siedzibie Biblioteki Miejskiej, tutaj też seniorzy wraz z młodzieżą uczestniczyli w wystawach i tzw. spotkaniach wokół książki.

Od rozpoczęcia projektu, poza pracą twórczą, uczestnicy wzięli udział w kilku koncertach, przedstawieniach teatralnych i wystawach. Wspólnie zwiedzili Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Zamkowe i Zagrodę Żubrów w Pszczynie oraz Dwór Kosaków w Górkach Wielkich. Gościli również w Instytucie Muzycznym Uniwersytetu Śląskiego. Ogromne zaangażowanie ze strony seniorów i wspaniałej młodzieży pokazuje, jak ważne są projekty mobilizujące do wspólnego działania i wzajemnej integracji na polu kultury. Dzięki nim młodzież uczy się, jak miło i kulturalnie można spędzać czas wolny, zaś seniorzy chętnie poświęcają swój czas na przekazywanie własnych doświadczeń młodym ludziom, okazując przy tym wiele ciepła i serdeczności. Seniorki dają młodzieży to, co powinna dostać od rodziców: czas, zainteresowanie, rozmowę, zachętę do realizacji marzeń.

Młodzież z kolei wnosi powiew świeżości, odrobinę szaleństwa, ale i satysfakcję z możliwości podzielenia się swoimi umiejętnościami i wiedzą. Zgodnie z ideą kampanii Cała Polska czyta dzieciom Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! na zajęciach nigdy nie brakuje głośnego czytania, które zawsze sprzyja umacnianiu więzi i jest źródłem inspiracji do rozmów i działania.

Projekt wpisuje się w założenia Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012. Serdecznie podziękowanie dyrektorom cieszyńskich instytucji mgr Izabeli Kuli i mgr Leszkowi Tomanowi oraz dr hab. Hubertowi Miśce za pomoc i współpracę, podsumowanie projektu i jego uroczyste zakończenie odbyło się 12 grudnia w Cafe Muzeum.

Na zakończenie grupa wykonała przedstawienie pt.: „Nowinę niesiemy”.

Koordynator projektu w Cieszynie
Henryka Kucharczyk


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl