Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

By nie zapominać o Polakach na Zaolziu

Najnowsza wystawa Książnicy Cieszyńskiej pt. „Na drodze do zapomnienia. Polacy na Zaolziu w latach 1920-1989” ma nie tylko prezentować bogatą i nieraz smutną historię polskiej mniejszości narodowej zamieszkującej ów skrawek ziemi na północno-wschodnich rubieżach Republiki Czeskiej, ale także zwrócić uwagę opinii publicznej na coś, co można już nazwać problemem, a mianowicie fatalny stan wiedzy o Zaolziu po polskiej stronie Śląska Cieszyńskiego.

W roku 2010 na łamach miesięcznika „Zwrot” oraz w „Kalendarzu Śląskim 2012” ukazały się szeroko komentowane w zaolziańskim środowisku artykuły, przedstawiające wyniki badań przeprowadzonych w 2009 r. przez Agatę Kaczmarek, studentkę cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego na próbie 90 osób, zamieszkujących głównie Cieszyn i Kaczyce. Badanie obnażyło niewiedzę cieszyniaków. Jedynie niewielki odsetek ankietowanych zdawał sobie sprawę z kwestii wydawałoby się tak oczywistych, jak fakt zamieszkiwania Polaków także po drugiej stronie Olzy czy podziału Śląska Cieszyńskiego (i samego Cieszyna) po pierwszej wojnie światowej. Problem sygnalizowała również opublikowana w ubiegłym roku strona internetowa zaolziańskiego historyka dr. Grzegorza Gąsiora o wiele mówiącym tytule „Zapomniany kraj”. Książnica Cieszyńska pragnie zaznajomić z nim cieszyniaków z polskiej części regionu. Wernisaż wystawy miał miejsce w piątek 19 października i zgromadził w bibliotece blisko 50 gości, których powitali dyrektor Krzysztof Szelong oraz autorzy wystawy – rodowita zaolzianka Anna Rusnok i Wojciech Święs. Zjawiła się także ekipa Telewizji Polskiej, a kilka kadrów z wystawy można było zobaczyć w popularnej „Panoramie”.

Wystawa prezentuje bardzo szeroki wybór chronologicznie uporządkowanych eksponatów. Zobaczyć na niej można m.in. ciekawy zbiór dokumentów z zespołu Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, bogactwo pamiątek po polskich organizacjach działających na Zaolziu w dwudziestoleciu międzywojennym czy liczne materiały propagandowe z okresów najgorętszych sporów polsko-czeskich. Ciekawostkę stanowią ankiety z okresu po rewindykacji Zaolzia w październiku 1938 r., w których uczniowie Szkoły Wydziałowej nr 2 w Cieszynie Zachodnim udzielali odpowiedzi na pytanie, dlaczego wcześniej uczęszczali do szkoły czeskiej. Osobną gablotę poświęcono słabo znanym wydarzeniom z lat 1945-1947, kiedy to – z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę – blisko było wybuchu kolejnego konfliktu zbrojnego. Okres po 1945 r. ilustruje pokaźny zbiór zaolziańskich wydawnictw prezentujących działalność polskich szkół i chórów (a także Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego, wraz z pamiętnym zdjęciem z afiszy przygotowywanej w 1981 r. inscenizacji „Pana Tadeusza”), dorobek zaolziańskich malarzy, literatów i etnologów, perypetie będącego symbolem polskości na Zaolziu Gimnazjum Realnego im. Juliusza Słowackiego (zlikwidowanego w 2009 r., w setną rocznicę założenia) czy działalność powstałego w 1947 r. Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (skupiającego dziś ok. 12000 zaolziańskich Polaków). Całość wystawy okraszona jest licznymi fotografiami i kilkoma efektownie prezentującymi się mapami.

Wystawę oglądać można do 8 lutego 2013 r.

Tekst i foto: Książnica Cieszyńska


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl