Kwiecień 2025 | ||||||
P | W | Ś | C | P | S | N |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
W dniach: 20 – 25 października 2012r. przebywała w Cieszynie grupa nauczycieli i uczniów Miejskiej Szkoły Muzycznej w Brunszwiku (Braunschweig). Niemieccy goście przyjechali do naszego miasta po raz kolejny na zaproszenie Dyrekcji Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, w ramach realizacji programu partnerskiej współpracy, która finansowana jest przez Fundację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Zainicjowana na bazie osobistych kontaktów dyrektorów obu placówek - mgr Krzysztofa Durlowa oraz dra Hansa Kraussa - propozycja naprzemiennych wizyt w obu miastach, owocuje obecnie stałym i rozbudowanym programem spotkań, będących wyśmienitą okazją do wzajemnego poznania się, prezentacji dorobku artystyczno – pedagogicznego, zaznajomienia się z historią i geografią kraju pochodzenia partnerów, przełamywania stereotypów i stymulowania pracy twórczej w nowych obszarach artystycznych.
W programie pobytu niemieckich gości na Śląsku Cieszyńskim znalazły się: wizyta na Kubalonce i Stecówce, dająca uczestnikom możliwość poznania przyrody i folkloru beskidzkiego w niepowtarzalnej aurze złotej polskiej jesieni, zwiedzanie Cieszyna w towarzystwie kwalifikowanego przewodnika, Pana Witolda Pieńkowskiego, galowy koncert w Teatrze im. A. Mickiewicza, podczas którego licznie – co warto podkreślić – zgromadzona na sali publiczność oklaskiwała najzdolniejszych solistów oraz zespoły z Polski, Niemiec i Słowacji, ponieważ w bieżącym roku – po raz pierwszy – do grona młodych muzyków dołączyli, serdecznie witani, goście z Bratysławy z Panią Dyrektor mgr Eriką Faberową na czele. Nie wykluczone, że w kolejnym roku program spotkania będzie miał charakter trójstronny. Takie pragnienie i wolę podjęcia wzajemnej współpracy wyrazili wszyscy uczestnicy tegorocznego spotkania.
W przedostatnim dniu pobytu w Polsce, połączona grupa młodzieży polskiej i niemieckiej wyruszyła na wycieczkę autokarową do Krakowa, a wieczorem – mimo początkowych objawów zmęczenia – spontanicznie bawiła się na zorganizowanej w szacownych murach szkoły muzycznej dyskotece. Były tańce, wspólne zabawy, quizy. Uczniowie, niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu, widzieli swoich nauczycieli wirujących na parkiecie w takt muzyki zgoła nieklasycznej.
Czwartek, 25 października był dniem pożegnania i wyjazdu niemieckich gości do Brunszwiku. Choć młodzież stroni dziś na ogół od ujawniania emocji, wszystkim jednakowo trudno było ukryć rozrzewnienie i autentyczne łzy, jakie towarzyszyły pożegnaniu na parkingu przy ul. Michejdy w Cieszynie. Były wzajemne podziękowania, uściski, liczne gesty wdzięczności za serdeczną gościnę, a przede wszystkim zapewnienia o chęci organizowania i uczestnictwa w kolejnych spotkaniach, i w Cieszynie, i w Brunszwiku.
Tekst: Sławomir Machała
foto: dr Hans Krauss