Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Podsumowanie wystawy „Głos Wolnej Europy”

W dniach 25-28 września w Książnicy Cieszyńskiej gościła wystawa planszowa „Głos Wolnej Europy”. Biblioteka tętniła w tym czasie życiem za sprawą licznie ją nawiedzających grup młodzieży szkolnej (w ciągu 4 dni wystawę zobaczyło ok. 300 osób!). Miały też miejsce dwa spotkania z wyjątkowymi gośćmi. We wtorek 25 września w mury Książnicy zawitała Barbara Nawratowicz, spikerka RWE z 25-letnim stażem oraz współzałożycielka i legenda krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, dzień wcześniej zaś – przy okazji oficjalnego wernisażu – ks. Czesław Nowak, kapelan RWE.

Budząc zachwyt zgromadzonych w liczbie ok. trzydziestu gości, Barbara Nawratowicz okazała się być prawdziwą gwiazdą, zaś przytaczane przez nią barwne dykteryjki i anegdoty prowokowały zebranych do regularnych wybuchów śmiechu. Największą furorę zrobiła chyba opowieść o jednym z niecenzuralnych numerów „Piwnicy”, robiącym z „Mów przeciwko Katylinie” Cycerona… striptiz polityczny, podczas którego bohaterka zrzucała z siebie kolejne części garderoby tak nieszczęśliwie, że ostatnia wylądowała na… głowie premiera Cyrankiewicza, który bywał wówczas częstym gościem „Piwnicy”. Panowie w ortalionach myśleli, że to zamach! Rzucili się na niego osłonić własnym ciałem! Wyprowadzili go w tych szmatach na głowie. On się śmiał, a ochrona wzięła to na śmiertelnie poważnie – opowiadała ze swadą. Wspominała też, jak gościem „Piwnicy” bywał sam… Karol Wojtyła (jeszcze zanim został biskupem). Nie wszystkie opowieści Barbary Nawratowicz były jednak wesołe – najbardziej pamiętną chwilą w jej pracy dla RWE pozostał zamach bombowy w 1981 r., podczas którego dwie osoby odniosły ciężkie obrażenia. Charyzma i werwa bohaterki spotkania zrobiły na gościach niesamowite wrażenie. Dość powiedzieć, że na pniu rozeszły się wszystkie przywiezione przez nią egzemplarze jej książki „Kabaret Piwnica pod Baranami. Fenomen w Kulturze PRL”.

Dużo bardziej formalna aura towarzyszyła uroczystemu wernisażowi wystawy, który miał miejsce dzień wcześniej i ściągnął do Książnicy przedstawicieli władz miejskich, cieszyńskich instytucji kulturalnych oraz mediów, a przede wszystkim nauczycieli – w sumie prawie czterdzieści osób. Powitali ich organizatorzy imprezy – posłanka na Sejm RP Aleksandra Trybuś oraz Senator RP Tadeusz Kopeć. Zaproszony na spotkanie został również Zdzisław Najder, ostatni żyjący dyrektor Polskiej Rozgłośni RWE, który nie mógł się jednak stawić z uwagi na stan zdrowia. Napisał za to list zawierający liczne „cieszyńskie” wątki, który odczytany został przez Senatora RP Aleksandra Świeykowskiego (niegdyś również spikera RWE). Gość specjalny spotkania, ks. Czesław Nowak, otwierając wystawę, stwierdził, że środowisko Radia było przejęte etosem walki o niepodległość Polski, a zespół jego dziennikarzy stanowili prawdziwi ideowcy – nieraz ludzie po obozach koncentracyjnych czy służbie w Armii Andersa, którzy postawili sobie za cel przełamać monopol informacyjny państwa i walczyć o niepodległość myśli. W ten sposób redakcja w liczbie 25-30 osób wpływała na nastroje trzydziestu kilku milionów oraz władzy.

Wizytom gości honorowych towarzyszyły miłe niespodzianki w postaci spotkań po latach z dawnymi przyjaciółmi z RWE – zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia na sali obecni byli Alfred Znamierowski (warszawski heraldyk, autor m.in. książki Pieczęcie i herby Śląska Cieszyńskiego) i Stanisław Deja (wybitny pianista), którzy uzupełnili narrację o garść swoich refleksji. Podczas wernisażu podniesiono również temat istnienia w internecie w zdigitalizowanej formie ok. 30% wszystkich audycji RWE. Dla zainteresowanych wystawa może być więc tylko zaproszeniem do dłuższej wycieczki przez „żelazną kurtynę”. Na szczęście już tylko historycznej.

Tekst i fotografie: Książnica Cieszyńska


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl