Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Fot. Beata Tyrna

Fot. Beata Tyrna

Fot. Beata Tyrna

Fot. Beata Tyrna

Fot. Beata Tyrna

Fot. Beata Tyrna

POD ZNAKIEM KIEDRONIA

Poniedziałek 17 września upłynął w Cieszynie po obu stronach Olzy pod znakiem Józefa Kiedronia. Wpierw podczas trwającej od 9.00 do 14.00 w Domu Narodowym konferencji wybitni naukowcy wygłosili szereg interesujących referatów. Opisali nie tylko samego Józefa Kiedronia i jego zasługi dla narodu i państwa polskiego, ale także tło historyczne wydarzeń z okresu, w którym żył i działał. Z Wrocławia przybył także prof. dr hab. Stefan Kiedroń, spokrewniony z legendarną postacią Józefa Kiedronia. Sala Domu Narodowego była pełna młodzieży szkolnej, której zdobyta podczas konferencji wiedza z pewnością przyda się nie tylko podczas lekcji historii.

Konferencja stała się także okazją do uroczystego wręczenia Władysławie Magiera Srebrnego Medalu Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Zasłużyła się nie tylko napisaniem publikacji o Kiedroniu i jego żonie Zofii Kirkor-Kiedroniowej, ale także propagowaniem na szeroką skalę wiedzy na temat tych zasłużonych postaci.

Po wykładach wszyscy udali się pod siedzibę Kongresu Polaków w Republice Czeskiej mieszczącą się przy ulicy Komeńskiego w Czeskim Cieszynie na uroczyste odsłonięcie interaktywnej, dwujęzycznej tablicy poświęconej Józefowi Kiedroniowi. – Tablica ma ciekawą formę, wieczorem świeci. Ma guzik, który można włączyć, albo go nie włączać. Chodzi tutaj o szacunek dla odbiorcy. Jeśli chce posłuchać historii może podejść, nacisnąć guzik. A kto nie chce słuchać nie musi podchodzić, naciskać - mówi Roma Rojowska z Klubu Kobiet Kreatywnych. Kto więc na konferencji ani podczas odsłonięcia tablicy nie był, a chciałby posłuchać na temat postaci Kiedronia, może w dowolnym czasie wysłuchać życiorysu Kiedronia czytanego przez aktora Bogdana Słupczyńskiego. Co więcej, tablica ta jest pierwszą z planowanego cyklu. Wkrótce w obu częściach miasta pojawią się następne, które chętnym opowiedzą o zasłużonych dla Śląska Cieszyńskiego postaciach. Organizatorem całego przedsięwzięcia są Klub Kobiet Kreatywnych wspólnie z Kongresem Polaków w RC. (indi)


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl