Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. Henryk Olszar

fot. Henryk Olszar

Ta gra nocna jest co roku i zaczyna się po zmroku…

W dniach 29-30 września 2012 roku na terenie Beskidu Śląskiego odbyła się XLIII Gra Nocna „Cichociemni”. W Grze wzięło udział dziewiętnaście patroli, czyli łącznie sześćdziesięciu ośmiu uczestników. Uczestnicy Gry pochodzili ze środowisk harcerskich z Warszawy, Bielska Białej, Katowic, Krakowa, Chorzowa, Węgierskiej Górki, Częstochowy, Rybnika, Gaszowa, Bierunia oraz Gliwic.

W sobotni poranek patrole oraz organizatorzy spotkali się w Domu Harcerza w Cieszynie, gdzie miała miejsce rejestracja uczestników oraz odbył się apel inaugurujący XLIII edycję Gry. Po apelu nastąpił etap, na który czekali wszyscy – trasa dzienna. Jej początkiem było zwiedzenie przez uczestników wystawy zorganizowanej w Książnicy Cieszyńskiej z okazji 100-lecia harcerstwa na Śląsku Cieszyńskim oraz zwiedzanie Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Następnie uczestnicy mieli do przemierzenia trasę z Cieszyna do Ustronia Dobki. Na punktach kontrolnych znajdujących się na trasie, uczestnicy musieli się wykazać między innymi umiejętnościami z zakresu łączności, strzelania z wiatrówek oraz karabinka sportowego (kbks). Dodatkową atrakcją dla patroli były punkty przygotowane przez przedstawicieli 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska Białej, którzy zapoznali uczestników z podstawowym wyposażeniem wojskowym, a także przedstawicieli Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy przygotowali punkt z obsługi endoskopu. Uczestnicy podczas trasy dziennej zdobyli pamiątkowe plakietki. Etap dzienny zakończył się na polu namiotowym Nadleśnictwa Ustroń w Ustroniu Dobce, gdzie na uczestników czekał obiad oraz kolejny element Gry – pokaz filmu na temat Cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej.

Gra nocna rozpoczęła się aresztowaniem patroli przez grupę niemieckich żołnierzy, w którą wcielili się członkowie grup rekonstrukcyjnych, a których zadaniem było wprowadzenie w klimat wojenny uczestników. Po uwolnieniu przez partyzantów patrole wyruszyły na trasę, na której czekały na nich kolejne zadania do wykonania. Wśród nich można wyróżnić między innymi punkt chemiczny, rozbrajanie pola minowego, punkt sprawnościowy z linami, udzielanie pomocy poszkodowanym, czy punkt strzelecki z ASG. Podczas nocnego etapu, uczestnicy mieli możliwość wykazania się umiejętnością poruszania się po nieznanym terenie, co dodatkowo utrudniała niesprzyjająca, deszczowa pogoda.

Grę Nocną „Cichociemni” zakończył apel, podczas którego zostały ogłoszone wyniki Gry – każdy patrol otrzymał pamiątkowy dyplom, a na najlepszych czekały nagrody. W apelu wziął również udział pierwszy komendant Gry hm. Rudolf Fober, który opowiedział historię związaną z początkami imprezy organizowanej przez członków Hufca Ziemi Cieszyńskiej. Na zakończenie wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie.

Wyniki XLIII edycji Gry Nocnej "Cichociemni"

I miejsce patrol „Chomiki Apokalipsy” z Hufca Warszawa Żoliborz, w składzie: Paweł Szydłowski, Marcin Życzkowski, Zofia Michalska, Dariusz Zabrzycki
II miejsce patrol „Halny” z Hufca Beskidzkiego, w składzie: Wojciech Świtalski, Wiktor Kolarczyk, Jan Kasprzykowski, Jakub Postrzednik
III miejsce patrol „Jeronie! Kaj my zaś som?” z Hufca Chorzów, w składzie: Tomasz Malarz, Bartłomiej Żywczok, Grzegorz Malcherczyk

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie naszym partnerom – przedstawicielom: Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, 18 Bielskiego Batalionu Desantowoszturmowego im. kpt. I. Gazurka, Nadleśnictwa Ustroń, Ligi Obrony Kraju – Zarząd Powiatowo Miejski w Cieszynie, Koła Łowieckiego "HUBERTUS" w Goleszowie, a także grupom rekonstrukcyjnym działającym na terenie Śląska Cieszyńskiego, które czynnie włączyły się w organizację Gry. Dziękujemy także władzom Gminy Cieszyn – Miejski Ośrodek Sportu i Turystyki, Powiatu Cieszyńskiego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu oraz wszystkim tym, bez których tegoroczna edycja Gry by się nie odbyła.
Czuwaj!
Organizatorzy Gry Nocnej „Cichociemni”


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl