Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

1. fot. Justyna Budzik

1. fot. Justyna Budzik

1. fot. Justyna Budzik

1. fot. Justyna Budzik

1. fot. Justyna Budzik

1. fot. Justyna Budzik

4. fot. Kinga Groszewska

4. fot. Kinga Groszewska

4. fot. Kinga Groszewska

4. fot. Kinga Groszewska

Z polszczyzną za pan brat

Gdzie się cieszymy? – W Cieszynie!
Na cześć Cieszyna: Hip hip hurra!

Te słowa towarzyszyły cudzoziemskim studentom, którzy od 31 lipca do 24 sierpnia uczyli się języka polskiego w ramach wakacyjnego kursu zorganizowanego już po raz 22. w Cieszynie przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Studenci z 27 krajów świata, m.in. z Czech, Francji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Macedonii, Rosji, Serbii, Turcji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu oraz Węgier przez cały miesiąc uczyli się języka polskiego oraz poznawali polską literaturę i historię, uczestnicząc w rozlicznych zajęciach lektoratowych, wykładach i seminariach, projekcjach filmowych, wieczornych spotkaniach literackich i kulturowych, ale także biorąc udział w weekendowych wycieczkach po Polsce czy bawiąc się wspólnie na biesiadach z polską piosenką. Bogaty program dydaktyczny oraz wiele atrakcji przewidzianych przez organizatorów przyczyniły się do sukcesu, potwierdzonego pozytywnymi opiniami wszystkich kursantów. Codziennie, od poniedziałku do piątku, rano prowadzone były zajęcia językowe, po obiedzie natomiast uczestnicy kursu chodzili na wykłady i seminaria na temat wybranych zagadnień polskiej kultury, literatury, historii. Chętnym studentom zaoferowano ponadto dodatkowe konsultacje mające na celu polepszenie ich umiejętności w zakresie sprawności pisania, czytania czy konwersowania po polsku. Nie zabrakło także zajęć z polskiej gramatyki i wymowy.

Uczestnicy letniej szkoły ochoczo brali również udział w rozmaitych przedsięwzięciach kulturalnych, m.in. takich jak: Teatrzyk poezji dziecięcej czy adaptacja sceniczna powieści Witolda Gombrowicza pt. „Ferdydurke”. Poza tym niektórzy dokonali przekładu jednego z wierszy Wisławy Szymborskiej na swoje rodzime języki w ramach Turnieju Tłumaczy, inni współredagowali cotygodniową gazetkę „Wiadomości Letniej Szkoły”. Kilkoro studentów przygotowało pod kierunkiem lektorek wieczór poezji Wisławy Szymborskiej. Czytając wiersze noblistki, zaznajamiali oni swoich kolegów i koleżanki z treścią i przesłaniem twórczości oraz sposobem widzenia świata i człowieka przez zmarłą w tym roku poetkę. Uczestnicy wakacyjnego kursu języka polskiego mieli również okazję poznać twórczość Witolda Gombrowicza, czego rezultatem było przedstawienie sceniczne fragmentu powieści pt. „Ferdydurke”. Niezwykła i zabawna atmosfera, która wytworzyła się podczas oglądania spektaklu wyreżyserowanego przez mgr Marię Wacławek, poparta ogromnym zaangażowaniem w przygotowanie całego przedsięwzięcia, przyczyniły się do gromkich braw zgromadzonej publiczności oraz wielu słów podziwu dla gry aktorskiej studentów.

12 sierpnia uczestnicy letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej oraz goście przybyli z zaprzyjaźnionych ośrodków, m.in. z Fundacji Nauki Języków Obcych LINGUA MUNDI oraz Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” z Warszawy zmierzyli się z polską ortografią, biorąc udział w Sprawdzianie z polskiego. Tekst tegorocznego dyktanda, pt.: „Dżdżyste londyńskie igrzyska” napisała prof. dr hab. Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ przy współpracy z dr Agnieszką Madeją, kierownik letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej oraz mgr. Marcinem Maciołkiem z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ. Zwyciężczynią 15. jubileuszowej edycji konkursu została Joanna Klimsza z Czech, która otrzymała tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego oraz główną nagrodę: możliwość bezpłatnego udziału w przyszłorocznej letniej szkole.

Z kolei w środę, 15 sierpnia, jak co roku, na rynku w Cieszynie odbył się Wieczór Narodów. Dzięki pomocy funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz Policji uczestnicy letniej szkoły mogli bezpiecznie przemaszerować barwnym korowodem z kampusu uniwersyteckiego na rynek, by zaprezentować na scenie cieszynianom oraz przebywającym w tym czasie w mieście turystom swoje narodowe tradycje i obyczaje. Ogromne zaangażowanie i pomysłowość cudzoziemskich studentów, widoczne już na etapie przygotowań, sprawiły, że po raz kolejny na cieszyńskim rynku zgromadziły się tłumy ludzi, chcących poznać inne, nieraz bardzo odległe kultury. Zgromadzona publiczność miała okazję udać się w fascynującą podróż po świecie, w trakcie której występujący umilali czas śpiewem, tańcem, ciekawymi opowieściami. Obcokrajowcy częstowali również zebraną publiczność przygotowanymi wcześniej potrawami, popularnymi w ich krajach, zaznajamiali ze sztuką parzenia herbaty, wreszcie uczyli podstawowych wyrażeń w swoich ojczystych językach. Letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej, która już od 22 lat odbywa się w Cieszynie, ma niezmiernie ważne znaczenie w krzewieniu polskości wśród innych narodów.

Z roku na rok przybywa zainteresowanych językiem polskim i polską kulturą, co wzbudza zachwyt i napawa optymizmem na przyszłość.

Małgorzata Czubaszek, Marcin Maciołek


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl