Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

„Siódemka królową bajek”

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… tak zaczyna się prawie każda szanująca się bajka. Ale w Szkole Podstawowej nr 7 Cieszynie, to nie bajka, nie sen ani jawa, ale prawdziwe, codzienne życie, bowiem w latach 2010–2012 Siódemka brała udział w międzynarodowym projekcie Comeniusa pt. „Od bajki do bajki”. Wszystkie działania wypływały z uczestnictwa w programie unijnym „Uczenie się przez całe życie”.

Uczniowie i nauczyciele Siódemki razem z rówieśnikami i pedagogami z Czech, Węgier, Hiszpanii i Turcji „wędrowali od bajki do bajki” realizując w ten sposób główne cele projektu, a mianowicie: poprawę jakości kształcenia w szkołach, rozwijanie podstawowych kompetencji w nauczaniu języka angielskiego, promowanie wykorzystania nowych technologii komunikacyjnych i informacyjnych, wskazanie podobieństw i różnic pomiędzy narodami oraz kształtowanie tolerancji dla innych kultur i tradycji. Tak wysoko postawione zadania można było wykonać tylko dzięki systematycznej i wytężonej pracy. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat w szkole pojawiało się wiele wystaw, przedstawień i tematycznych gazetek. Organizowano „Dni Otwarte Szkoły” promujące projekt i szkołę. Ale niepodzielnie w całej problematyce naszych działań królowały bajki. Każdy kraj partnerski wybrał po trzy typowe opowieści (bajki, baśnie, legendy), które następnie zostały przez uczniów przetłumaczone z języków narodowych na język angielski. Kolejnym krokiem było… dalsze tłumaczenie, ale tym razem z języka angielskiego na języki poszczególnych państw. W ten sposób w każdej szkole powstały dwujęzyczne zbiory 15 bajek, które są jednym z tak zwanych produktów końcowych projektu. Książki te i bajki można oglądać w wersji drukowanej w bibliotece Siódemki oraz na następujących stronach internetowych: www.fromfairytale.webnode.cz; http://snack.to/fumsvssm; http://snack.to/fuietssm; http://develi-comenius.tr.gg/

Najważniejszym produktem końcowym było jednak przedstawienie „Smoka Wawelskiego” w języku angielskim, które miało miejsce 5 czerwca br. na scenie Ośrodka Kultury „Strzelnica” w Czeskim Cieszynie.

Przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich wzięli udział w uroczystym zakończeniu projektu. Finałowa jego część odbyła się w Siódemce przy udziale cieszyńskich władz reprezentowanych przez: zastępcę burmistrza, p. J. Matuszka, prezesa Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, p. M. Kawulok, radnych, p. H. Bocheńską i p. E. Raabe. Uroczystość również uświetniła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W podniosłej atmosferze żegnaliśmy uczestników projektu, mając nadzieję, że nasze bajki są i zawsze będą „jak otwarte okna na świat i na społeczeństwo”. Nowe doświadczenia nabyte w trakcie trwania projektu z pewnością poprawią jakość pracy naszej szkoły, a naszym uczniom pomogą poczuć się pewniej we wspólnej Europie.

Danuta Guńka – szkolny koordynator projektu
fot. z archiwum SP7


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl