Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Cieszy(n) nas Teatr

2020-03-27


Od 1910 roku, kiedy to w Cieszynie wzniesiono według projektu słynnych wiedeńskich architektów w stylu neobaroku wiedeńskiego, do dziś Teatr im. Adama Mickiewicza stanowi jedną z najpiękniejszych budowli w naszym mieście. W tym roku budynek cieszyńskiego teatru obchodzi swoje 110-lecie istnienia. 43 lata swojego życia związał z nim dyrektor, Andrzej Łyżbicki - laureat prestiżowej nagrody teatralnej „Złota Maska”, wyróżniony „za wybitną działalność impresaryjną i edukacyjną”.

panorama

Wiadomości Ratuszowe: Bez dwóch zdań cieszyński teatr to miejsce, wobec którego nie można przejść obojętnie.
Andrzej Łyżbicki: Zdecydowanie tak. Obiekt zaprojektowany przez znakomitych wiedeńskich architektów, Hermanna Helmera i Ferdinanda Fellnera, dzięki swym eleganckim stylowym wnętrzom doceniony został także przez wybitnych reżyserów teatralnych i filmowych Andrzeja Wajdę i Jana Łomnickiego, którzy realizowali w nim zdjęcia do filmów „Ziemia obiecana” i „Helena Modrzejewska”.

Obiekt pozwala gościć jednocześnie 600 widzów. Posiada znakomitą akustykę, umożliwia prezentację bardzo zróżnicowanych form artystycznych.
Nowoczesne wyposażenie techniczne i impresaryjny charakter działalności sprawiają, że nie tylko mieszkańcy Cieszyna, ale i całego regionu podziwiać mogą wybitne kreacje aktorskie oraz najciekawsze spektakle dramatyczne, muzyczne i baletowe przygotowane przez teatry z całej Polski, a niejednokrotnie także z zagranicy. W budynku teatru organizowane są również prezentacje osiągnięć zespołów amatorskich (chóry, zespoły folklorystyczne, spektakle i musicale grup młodzieżowych, spektakle i koncerty charytatywne, sympozja, uroczystości jubileuszowe, popisy uczniów szkół regionu cieszyńskiego). Jeżeli chodzi o zawodowe zespoły artystyczne, to łatwiej byłoby chyba wymienić artystów, którzy nie gościli w Cieszynie aniżeli tych, których publiczność miała okazję podziwiać.

Jak Pana zdaniem aktorzy, którzy odwiedzają nasze miasto postrzegają jego mieszkańców? Z jakimi opiniami najczęściej się Pan spotyka?
Z pewnością są to opinie bardzo pozytywne. Wybitni aktorzy bardzo komplementują cieszyńską mądrą publiczność i wykorzystują każdą wolną chwilę, żeby bliżej poznać Cieszyn, którym są zachwyceni.

To bardzo miłe. Znakomity reżyser Krzysztof Jasiński, dyr. Teatru Stu z Krakowa pisał: „Piękny teatr, mądra publiczność, wspaniała przestrzeń”, a Waldemar Malicki: „Nie ma to jak Cieszyn”, Anna Seniuk: „Cieszy nas Teatr, cieszy nas publiczność, cieszy nas Cieszyn”, „i znów cieszymy się Cieszynem”. Zaś Zofia Saretok: „jak to jest, że nie wszędzie jest tak dobrze, jak w Cieszynie”. Irena Santor dziękowała, że mogła śpiewać w ”tej przepięknej bombonierce”, natomiast Jerzy Stuhr wspominał: „wzruszająca jest ta wizyta w teatrze, gdzie zaczynałem moją karierę jako dziecko, a teraz prezentują moje filmy na festiwalu”.

Pamiętamy również wzruszenie Andrzeja Seweryna, który pisał: „było wspaniale po ponad 30 latach od zdjęć do „Ziemi Obiecanej”.
Takich wspomnień było i zapewne będzie jeszcze wiele. Artyści Narodowego Teatru Starego z Krakowa pisali: „Wzruszeni gościnnością i zachwyceni Cieszynem natrafiając na świadectwa Księstwa Cieszyńskiego i jego świetności z życzeniami Wielkości, która niewątpliwie temu miejscu jest pisana”. Krystyna Janda, która wielokrotnie gościła w Cieszynie napisała natomiast: „Kolejny raz. Wracam tu, jak do domu. Tym razem przywiozłam moje dziecko”. Mimochodem wspaniali artyści stają się ambasadorami Cieszyna, w którym są znakomicie przyjmowani i do którego bardzo chętnie powracają. .

Teatr im. Adama Mickiewicza obfituje w propozycje. Czy możemy przybliżyć naszym Czytelnikom kilka liczb, które będą potwierdzeniem tych słów?
Przede wszystkim warto podkreślić, że bogaty i różnorodny repertuar proponowany w teatrze pozwala rozwijać wrażliwość i zaspokajać potrzeby widzów. Potwierdzeniem trafności doboru repertuaru jest fakt, że w ubiegłym roku budynek teatru udostępniany był widzom co 2 dzień, a na widowni zasiadło łącznie 84 500 widzów, co pozwoliło osiągnąć bardzo wysoki, prawie 85% wskaźnik frekwencji. Statystycznie każde wydarzenie ogląda ponad 500 widzów. Oficjalną stronę teatru odwiedziło 567 412 zainteresowanych..

Czy uważa Pan, że impresaryjna forma działalności teatru jest korzystna także dla budżetu miasta?
Z całą pewnością tak, i to bardzo. W przeciwieństwie do teatrów „repertuarowych”, utrzymujących bardzo dużą rzeszę pracowników i kosztowną bazę, pozwalającą na produkcję około 5 premier rocznie, zwykle w tej samej obsadzie - prowadzenie cieszyńskiego teatru jest nieporównywalnie bardziej ekonomiczne. Impresaryjny charakter działalności wykluczający blokowanie sceny na wielotygodniowe, a czasem i wielomiesięczne próby, pozwala na racjonalne wykorzystanie obiektu..

Poza podstawową działalnością, teatr prowadzi także wiele działań edukacyjnych adresowanych do dzieci i młodzieży. . Dużym zainteresowaniem cieszą się spotkania z cyklu „Bliżej Teatru”, Warsztaty teatralne z mistrzem oraz Warsztaty interdyscyplinarne..

Autorską inicjatywę dyrektora teatru docenili wybitni artyści scen polskich.
Przykładem może być Jerzy Stuhr, który przyjął propozycję przeprowadzenia warsztatów po dwóch latach nalegań, pisał potem: „Cieszę się niezmiernie, iż było mi dane przekazać młodzieży moje teatralne i artystyczne credo”. Czy też Stanisława Celińska, która napisała między innymi: „Spędziłam z Wami piękny dzień w Waszym pięknym mieście. Inicjatywa wspaniała… imponujące, że przez tyle lat to istnieje, ale to dzięki zapałowi i niespożytej energii pana Andrzeja. Dziękuję za zaproszenie! Było to dla mnie ciekawe doświadczenie z młodzieżą i radość, kiedy moje uwagi owocowały ciekawym wykonaniem”. Podobnie pisał Krzysztof Kolberger: „Gratuluję pomysłu i cieszę się, że mogłem brać udział w jego realizacji”. Szeroko zakrojona jest także współpraca z amatorskimi grupami funkcjonującymi na terenie miasta, które mają okazję prezentować swoje osiągnięcia na „prawdziwej” scenie z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń technicznych.

Pomimo opinii, że teatry pustoszeją, cieszyński teatr wydaje się być tego zaprzeczeniem.
Skala zainteresowania imprezami odbywającymi się w teatrze i wprowadzenie możliwości elektronicznego zakupu biletów często powodują, że nie wszyscy mogą w nich uczestniczyć, gdyż wejściówki rozchodzą się błyskawicznie. Argument, że brakuje już biletów jest zawsze dużym komplementem dla organizatora, gdyż świadczy o trafności propozycji i dużym zainteresowaniu. Zdarza się, że bilety sprzedawane są za pomocą innych dostępnych portali np. kupbilecik, biletyna, eBilet, bileterka, kulturairozrywka - co powoduje zmniejszenie ilość miejsc dostępnych na planie widowni teatru i może sprawiać wrażenie, że wykupywane są wszystkie już w dniu rozpoczęcia sprzedaży. Informacje o zasadach rezerwacji i sprzedaży zamieszczane są na stronie internetowej teatru. Na widowni wydzielone są także miejsca umożliwiające udział w imprezach osób niepełnosprawnych motorycznie. Z uwagi na gatunkową różnorodność imprez i ich jednorazową prezentację, nie jest możliwe zastosowanie autodeskrypcji. Wprowadzenie napisów w języku polskim podczas prezentacji przedstawień operowych w znaczącym stopniu zwiększyło zainteresowanie nimi.

Kolejny sezon artystyczny zapowiada się równie atrakcyjnie. Czy z uwagi na fakt poważnego zagrożenia epidemicznego, wymuszającego czasowe zawieszenie działalności, repertuar będzie podlegał wielu korektom?
Prosimy Czytelników o cierpliwość, wyrozumiałość i śledzenie informacji zamieszczanych na stronie internetowej teatru.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Barbara Stelmach-Kubaszczyk

W. Wandzel

W. Wandzel

   

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl