Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2024
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

7 imprez z okazji 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej

2020-01-20


Koncertem Inauguracyjnym w Kościele Jezusowym rozpoczęły się obchody 70-lecia jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Przed nami kolejne, z pewnością zapadające w pamięć wydarzenie – Koncert Kolęd – które zabrzmi w siedzibie Zespołu już 18 stycznia (bilety do nabycia w ZPiTZC).

Jubileusz to wiele wyjątkowych wydarzeń, bo i okazja do świętowania jest wyjątkowa.

Przygotowaliśmy na tę okoliczność symbolicznie siedem imprez. Oprócz wymienionych wcześniej, zapraszamy Państwa również na Dziecięce Spotkanie z Folklorem. Wydarzenie zagości na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie 18 kwietnia, natomiast 9 maja wspólnie bawić będziemy się podczas Majówki z Zespołem na Wzgórzu Zamkowym – podkreśla Karolina Małysz-Tulec, związana z Zespołem od 1997 roku jako tancerka, a od 2005 pełniąca funkcję dyrektora.

70-lecie pozostawi swój ślad również w czerwcu. Wtedy cieszyński teatr rozbrzmiewał będzie Koncertami Jubileuszowymi (11-13.06).

12 czerwca wystąpimy z Koncertem Galowym, podczas którego Zespół zaprezentuje się w całej krasie. W październiku okazji do świętowanie będzia więcej, a wszystko za sprawą Chóru Jubileuszowego, który świętuje w tym roku swoje dwudziestolecie. Koncerty odbędą się 23 i 24 października w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” – dodaje szefowa "Zespolaków".

Rok jubileuszowy zakończą Jasełka w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, które zaplanowano na 8-9 stycznia 2021 r. Zapowiada się więc dla członków Zespołu niezwykle pracowity czas, do którego grupa przygotowywała się już od ubiegłego roku, a jaki sam w sobie należał już i tak do bardzo aktywnych.

- Tak, rok 2019 obfitował w wydarzenia z naszym udziałem. Daliśmy ponad siedemdziesiąt koncertów, byliśmy na trzech zagranicznych festiwalach – w Rumunii, Chorwacji i Bułgarii. To dla amatorskiego zespołu bardzo duże wyzwanie, a warto podkreślać, że ZPiTZC takim zespołem właśnie jest – akcentuje Karolina Małysz-Tulec, zdradzając kolejne plany na ten - i tak wypełniony aktywnością po brzegi - rok 2020 – Aktualnie czekamy na dwa oficjalne zaproszenia do Chin i do Brazylii. Wyjazdy miałyby się odbyć we wrześniu.

Dużo mówi się o tym, że moda na folklor minęła i świat pędzi w zupełnie innym kierunku, jednak teorię tę śmiało podważa grupa blisko 200-osobowego Zespołu. – To zasługa wypracowanego kilka lat temu mechanizmu, który mówi, że podstawą bazą są... dzieci. W tej chwili w naborze widać płynność, gdyż część dzieci, kończąc czwartą grupę, przechodzi dalej. Można powiedzieć, że dorosły zespół aż w 90% został wykształcony w dziecięcym zespole, dlatego tak ważne jest inwestowanie w grupy dziecięce i „wychowywanie do dorosłego zespołu”. Obecnie grupę dziecięcą tworzy 110 osób – wyjaśnia dyrektorka.

Efektem wielu lat pracy Zespołu są liczne odznaczenia, nagrody i wyróżnienia. Bez dwóch zdań jest to owoc udziału "Zespolaków" w licznych konkursach z udziałem zarówno grup dziecięcych, jak i dorosłych, gdzie zawsze ZPiTZC zdobywa miejsca na podium, a niejednokrotnie Grand Prix.

Dziś Zespół koncertuje nie tylko w Polsce, lecz i w wielu krajach Europy, między innymi w Czechach, Słowacji, Niemczech, na Ukrainie, w Finlandii, Szwecji, Belgii, Francji, na Węgrzech, w Bułgarii, Rumunii, Grecji, Turcji, we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Swój ślad pozostawił również w Macedonii, Chinach i Portugalii.

I pomyśleć, że wszystko zaczęło się w marcu 1950 roku - z inicjatywy Danuty Juraszek-Baranowskiej. Osiem par, zauroczonych ludową nutą, rozpoczęło swoją przygodę z tańcem, która trwa do dziś, czyniąc Zespół wizytówką i ambasadorem Ziemi Cieszyńskiej i Cieszyna.

for. mat/pras


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl