Młodzi dla klimatu
2019-10-24
Klimat całej naszej planety przechodzi obecnie bardzo radykalne zmiany, jakie jeszcze nigdy dotąd nie miały miejsca. W mediach coraz częściej mówi się o ekstremalnych zjawiskach pogodowych - powodziach, falach upałów, suszach, skrajnych mrozach...
Globalne ocieplenie najbardziej daje się we znaki najuboższym mieszkańcom krajów Środkowej Afryki i Południowej Azji, aczkolwiek jego siłę można dostrzec nawet w naszej części Europy. Coraz częściej w Polsce pojawiają się susze (w ostatniej dekadzie niemal co roku), długoterminowe fale upałów, silne wiatry i nawałnice. Nic więc dziwnego, że 20-tego września młodzież z całego świata zabrała głos w sprawie walki z tymi destrukcyjnymi zmianami...
W piątek 20-tego września w tysiącach miejscowości na całym świecie rozpoczął się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Wzięło w nim udział także 60 polskich miast, w tym również i Cieszyn. Stało się to za sprawą małej grupki uczniów z kilku cieszyńskich szkół, którzy wspólnymi siłami stworzyli lokalny oddział MSK. Manifestacja rozpoczęła się o godz. 10:00 na Wzgórzu Zamkowym. Tam kilku przedstawicieli młodzieży wygłosiło swoje przemówienia. Pojawiło się w nich wiele motywujących i pouczających słów, które każdy uczestnik strajku powinien wziąć sobie do serca. Musimy pamiętać o tym, że nie tylko na politykach spoczywa odpowiedzialność za klimat, a na nas wszystkich. Jeżeli o tym zapomnimy i nasza walka z globalnym ociepleniem będzie polegała tylko i wyłącznie na biernym żądaniu od innych zmiany postępowania, nie zajdziemy daleko. Musimy brać odpowiedzialność za nasze codzienne wybory, od których zależy los świata.
Gdy przemowy się zakończyły, przemaszerowaliśmy z banerami i transparentami ul. Głęboką na miejski rynek. Tam organizatorzy strajku odczytali swoje postulaty w sprawie globalnego ocieplenia do lokalnego samorządu. Swoje wystąpienie miała tam również Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, w którym oświadczyła, że władze dołożą wszelkich starań, aby miasto stawało się coraz bardziej ekologiczne i niskoemisyjne*. Należy pamiętać o tym, że aby nie wytrącić ziemskiego systemu klimatycznego z równowagi, musimy podjąć konkretne działania ku zmniejszeniu emisji CO2 w ciągu najbliższych 30 lat. Dlatego nie możemy poprzestać tylko na słowach.
Na zakończenie każdy uczestnik strajku mógł pod wcześniej przeczytanymi postulatami złożyć swój podpis. Mimo tego, że manifestacja już dawno się zakończyła, cieszyński oddział MSK jest nadal żywy, a jego członkowie są kreatywni i wciąż mają dużo ciekawych pomysłów. Od nas wszystkich zależy przyszłość Ziemi.
* miasto niskoemisyjne - miasto emitujące niewielką ilość dwutlenku węgla (CO2) do ziemskiej atmosfery. Synonimem tego wyrażenia może być np. miasto ekologiczne, gdyż globalne ocieplenie i wynikające z niego degradacyjne zjawiska zachodzące w środowisku przyrodniczym są efektem nadmiernej emisji CO2 przez człowieka (więcej o zmianach klimatu będziemy pisać w kolejnych edycjach tej rubryki).
autor: Franciszek Ignacy Ptak
fot.: mat/pras
|
|
|