Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Wrzesień w Szkole Podstawowej nr 3

Dopiero mija pierwszy miesiąc nauki, a w naszej ,,Trójce" tak wiele się wydarzyło!

Na uroczystej akademii z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Burmistrz Gabriela Staszkiewicz. Podarowała uczniom nowe piłki, po czym razem z Panią Dyrektor Mariolą Lapczyk przecięły symboliczną wstęgę, życząc jednocześnie wszystkim uczniom i nauczycielom udanego roku.

Przez cały wrzesień trwał nabór chętnych do udziału w dodatkowych zajęciach w ramach unijnego projektu "Warto umieć więcej 2" – adresatami projektu są uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi tzn.uczniowie uzdolnieni lub z problemami w nauce. Od października ruszamy z realizacją tych zajęć.

Nasza szkoła od długiego czasu próbuje znależć sposób na ograniczenie hałasu podczas przerw. W tym roku szkolnym stworzono "Komnaty ciszy" - sale do wyciszania, czytania i cichej pracy pomiędzy lekcjami. Pomysł ten bardzo dobrze się sprawdza i cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. Nadal jesteśmy placówką bez dzwonków, gdyż dbamy o harmonijny i spokojny rozwój dzieci. Korzyścią dla wszystkich jest większy spokój. Jest to nauka organizowania sobie czasu tak, aby w zgodzie z zegarem zdążyć wszystko zrealizować. Nareszcie dziecko znajdzie praktyczne zastosowanie swojego zegarka. Nauczy się, że trzeba być na czas, który sam musi kontrolować - tak jest wszędzie, gdzie nie ma dzwonków. Wykształci pewien rodzaj odpowiedzialności, przedsiębiorczości i zaradności. Jest to też nauka matematyki.

Podążając za kierunkami polityki oświatowej państwa oraz za potrzebami naszych uczniów postawiliśmy na rozwój kompetencji matematycznych. Rozpoczęliśmy projekt grantowy "Matematycy na start" dofinansowany przez fundację mBanku, który przeznaczony jest dla uczniów kl 4-6. W planie zajęć znalazły się :

Zawody rodzinne POSZUKIWANIE SKARBU - drużyny (uczeń + rodzic) będą miały za zadanie przedarcie przez gąszcz łamigłówek, który prowadzi do skrzyni ze skarbami.
Gra STARA MAPA - podróż do krainy wyobraźni pełnej matematyki, zagadek i łamigłówek logicznych. Na wędrówkę palcem po mapie zapraszamy 3-osobowe drużyny złożone z uczniów klas IV-VI.
Konkurs fotograficzny CIESZYN W LICZBACH... RZYMSKICH
Quiz międzyklasowy MATEMATYKA BEZ TAJEMNIC - W której klasie są najlepsi matematycy w naszej szkole?

Szkoła jest także głównym koordynatorem projektu Erasmus+ "Klucz do zrównoważonej przyszłości. Tematem przewodnim wszystkich działań jest szeroko rozumiana ekologia. Ideą projektu jest to, by szkoły uczyły się od siebie nawzajem, szczególny akcent kładąc na rozwój kompetencji kluczowych takich jak komunikacja w języku obcym oraz kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne. W ramach projektu prowadzonych jest szereg innowacyjnych zajęć edukacyjnych szczególnie z zakresu nauczania języka angielskiego, odbywają się wspólne czaty online pomiędzy uczniami szkół partnerskich oraz zajęcia propagujące proekologiczne postawy np. zdrowy tryb życia, znaczenie aktywności fizycznej, przyczyny powstawania oraz sposoby walki ze smogiem. Wspólnym mianownikiem wszystkich działań projektowych jest ich tematyka dotycząca ochrony naszej planety jako naszego wspólnego domu. Istotnym elementem projektu są wizyty partnerskie nauczycieli oraz uczniów.

Nasi wychowankowie to obywatele o wielkiej wrażliwości i ogromnych sercach. To oni prężnie działają w Szkolnym Kole Wolontariatu. Nawiązali już współpracę ze Oddziałem Pediatrycznym Szpitala Śląskiego. W czwartkowe popołudnia odwiedzają w szpitalu chore dzieci i starają się poprzez zabawę oderwać ich myśli od miejsca, w którym się znaleźli. Niebawem będą pomagać swoim rówieśnikom z cieszyńskiego Domu Dziecka w odrabianiu zadań domowych. Wszystkich, którzy chcą „ podarować odrobinę siebie" innym, zapraszają serdecznie do współpracy.

Kultura i sztuka należą do bardzo ważnych czynników edukacyjno- wychowawczych. Zawsze chętnie uczestniczymy w życiu artystycznym naszego miasta i okolicy. Wzięliśmy udział w tegorocznej edycji Cieszyńskiej Trówły. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z pisarzem Andrzejem Żakiem, który opowiadał nam o życiu i twórczości Stanisława Hadyny. W naszej szkole mamy też wielu zdolnych i utalentowanych uczniów. Wśród nich jest Natalia Urbańska z klasy 5B, która w tegorocznej edycji Przeglądu Cieszyńskiej Pieśni Ludowej im. Stanisława Hadyny zdobyła I miejsce w kategorii dla solistów. Pozwoliło jej to wziąć udział w międzynarodowym finale, gdzie swoim czystym białym głosem wyśpiewała III miejsce i oczarowała publiczność. Jesteśmy bardzo dumni z jej sukcesów i życzymy kolejnych. Poranki muzyczne to dla nas również stały punkt programu wychowawczego. Ostatnio byliśmy w Domu Narodowym, aby bliżej zapoznać się z wieloma odsłonami saksofonu.

Dbając o bezpieczeństwo i właściwy rozwój naszych uczniów współpracujemy z ich rodzicami, organizując dla nich różne spotkania. I tak 10 września rodzice uczniów klas VI - VIII spotkali się na prelekcji poświęconej uzależnieniom od substancji psychoaktywnych wśród młodzieży. Spotkanie prowadzili dyrektor cieszyńskiego Sanepidu pan Piotr Przewdzing oraz pan Tomasz Pniok i przedstawiciel cieszyńskiej policji pan Tomasz Pszczółka. Prelegenci przedstawili zebranym informacje dotyczące problemu uzależnień od substancji psychoaktywnych w naszym mieście i regionie. Zaprezentowali symptomy, które mogą świadczyć o zagrożeniu uzależnieniem dzieci i młodzieży. Poinformowali także o możliwości uzyskania szczegółowych informacji i pomocy. Należy w tym miejscu wspomnieć, że Rada Pedagogiczna również podnosi swoje kompetencje. 25 września nauczyciele wzięli udział w warsztatach z .asp. szt. Rafałem Pszczółką dot. prewencji wśród dzieci, natomiast 27 września klasy I - III spotkały się z przedstawicielem Straży Miejskiej, aby przypomnieć sobie zasady bezpiecznej drogi do szkoły i do domu. Całej społeczności ,, Trójki" leży na sercu dobro naszej planety , dlatego też 20 września z dużym zaangażowaniem przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji sprzątania świata . Wrzesień to także coroczna akcja zbiórki kasztanów i żołędzi, która ma na celu dokarmianie zwierząt zimą. Jest to już stała współpraca z Nadleśnictwem Ustroń.

Współpracujemy również z Uniwersytetem Śląskim w ramach projektu unijnego PIKUŚ. Wykładowcy w minionym miesiącu przeprowadzili z naszymi uczniami warsztaty plastyczne oraz wykłady edukacyjne.

Czas szybko płynie i niewątpliwie w naszej szkole ciągle coś się dzieje. Miniony miesiąc jest tego konkretnym przykładem. Każdego dnia zapewniamy naszym uczniom wiele atrakcji, rozbudzamy ich wyobraźnię, kreatywność oraz chęć do nauki i działania. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Na szczęście nie brakuje nam zapału i energii do dalszych działań.



Zespół ds Promocji SP3


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl