Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

W Cieszynie zapachniało przysmakiem cesarza Franciszka Józefa

2019-09-23


Ten klasyczny - nadziewany jest jabłkami, ale są i tacy, którzy serwują go z serem lub makiem. Bywa podawany na ciepło z bitą śmietaną i lodami. W 2009 wpisano go na listę produktów tradycyjnych w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze.
 Mowa oczywiście o jednym z ulubionych deserów cesarza Franciszka Józefa – strudlu.

Miniona edycja XIX Skarbów z cieszyńskiej trówły, a co za tym idzie cieszyński konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess i pokaz pieczenia z udziałem rodziny Riessów oraz kapeli Torka pokazały, że miłośników tej słodkości w naszym mieście nie brakuje. Nie brakuje ich również poza Cieszynem.

W tym roku jury konkursu miało nie lada orzech do zgryzienia. Wybór tego jednego, jedynego był naprawdę trudny. Ostatecznie udało się jednak wyłonić tegorocznego zwycięzcę cieszyńskiego konkursu pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess. Pierwsze miejsce zajęła Pani Maria Cienciała z Cieszyna. Gratulujemy.

- W konkursie oceniane są przede wszystkim: wierność tradycyjnym recepturom, walory smakowe i wygląd strudli - wyjaśniają organizatorzy.



Tego dnia nie zabrakło równie smacznych regionalnych potraw i trunków, które serwowano podczas trwającego Cieszyńskiego Jarmarku Rzemiosła, prezentującego ponadto tradycyjne rzemiosło i twórczość ludową. Oczywiście wszystko to okraszone zostało regionalnymi występami zespołów.

Jabłkowy strudel Kingi Iwanek-Riess:

Składniki na ciasto: 20 dkg mąki tortowej, kawałek masła wielkości dużego orzecha włoskiego, 1 jajko, 1⁄4 szklanka letniej wody z odrobiną octu, szczypta soli. Z podanych składników zarobić miękkie, makaronowe ciasto, bardzo mocno je wybić – uderzając nim o stolnicę minimum 20 razy i położyć na pół godziny pod nagrzany garnek.

Farsz: ok. 1 kg już obranych i pokrojonych w plasterki jabłek (najlepiej odmiany szara reneta), nieco rodzynek i orzechów, cynamon i cukier do smaku oraz ok. 3 łyżki tartej bułki wymieszać w misce.

Ciasto delikatnie wałkować, po czym ostrożnie rozciągnąć na stole przykrytym płótnem, uważać by nie zrobić dziury. Posmarować roztopionym masłem, równomiernie rozsypać farsz i za pomocą serwety zwinąć w rulon. Posmarować masłem. Piec w temperaturze 180C przez ok. 40 minut. W połowie pieczenia jeszcze raz posmarować masłem.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl