Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Skwer Ireny Sendlerowej – miejsce przyjazne

2019-09-11


2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej przez sejm RP, w 10 rocznicę śmierci bohaterki, z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Cieszyn także włączył się w cykl imprez poświęconych patronce. We współpracy z Teatrem Tańca Marioli Ptak i zespołem Lor (Kraków) powstał spektakl baletowo - muzyczny pt „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, z librettem opartym na książce Anny Czerwińskiej Rydel o tym samym tytule. Inicjatorem imprezy (pod honorowym patronatem RPD Marka Michalaka), która swoją premierę miała 13 maja 2018 r w Teatrze im. Adama Mickiewicza, była Biblioteka Miejska w Cieszynie, a gośćmi specjalnymi autorka książki „Listy w butelce” oraz Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej.

Po zakończeniu części oficjalnej, główni bohaterowie dnia, w tym dzieci i młodzież biorące udział w spektaklu, udali się na ul. Śrutarską gdzie została zasadzona jabłonka dedykowana patronce. Dzieci, w pobliżu drzewka, zakopały butelkę zawierającą listy i prośby skierowane do Ireny Sendlerowej.

Tak w skrócie wyglądał początek skweru, który powstał spontanicznie i natchnął grupę społeczników, by z tego niewielkiego budulca skonstruować coś inspirującego. Tego samego roku pojawił się pomysł zagospodarowania zakątka (i skierowany do Budżetu Obywatelskiego projekt): jako miejsca symbolicznego związanego z dziećmi i ich prawami, otwartego i przyjaznego, które miałoby pełnić funkcję miniaturowego parku, było przestrzenią do spotkań, warsztatów „pod chmurką” i kameralnych koncertów. Dzięki korzystnemu położeniu stałoby się dodatkowo atrakcją turystyczną: skwer znajduje się na szlaku wycieczek, które często zatrzymują się w tej okolicy. Od samego początku miała to być również przestrzeń przyjazna dla naszych zwierzęcych pupilów oraz uwzględniająca potrzeby ptaków i małych ssaków, dla których fragment nieskoszonego, dzikiego skrawka zieleni w środku miasta, jest niezmiernie istotny.

Projekt nie znalazł się niestety wśród zwycięzców Budżetu Obywatelskiego, dostał natomiast dofinansowanie ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (Śląskie Lokalnie 2018-2019). Na kilku warsztatowych spotkaniach uformowała się nasza grupa wolontariuszy „Aktywni Obywatele” ( składający się m.in. z pracowników Świetlicy Krytyki Politycznej, Teatru Tańca, Biblioteki Miejskiej, Zamku Cieszyn), którzy zadeklarowali chęć uporządkowania skweru. Przekopaliśmy ziemię i dowieźliśmy 970 l nowej, posialiśmy trawę, zasadziliśmy lawendę, ślaz, krwawnik, fasolę, glicynie, winorośle oraz słonecznik (w konsultacji z ogrodnikami, wybieraliśmy rośliny wieloletnie, odporne na trudne warunki). W upały skwer był podlewany codziennie, często wodą pobieraną z Młynówki (pomagali również mieszkańcy ul. Śrutarskiej). Dodatkowo nasza grupa sama zbudowała, pomalowała i umieściła na skwerze szafkę na książki, drewniane tabliczki informacyjne oraz beczkę na wodę deszczową ( na tyłach kamienicy).

W ramach dofinansowania z FIO na skwerze obyło się sześć bezpłatnych wydarzeń kulturalnych:

1) „Muzyką i słowem Irenie Sendlerowej” (wydarzenie realizowane w ramach „Święta Cieszyńskiej Wenecji”, 15.06.2019) - fragmenty książki Anny Bikont „Sendlerowa. W ukryciu” w interpretacji aktorów Studia Sztuki Bogusława Słupczyńskiego, przy akompaniamencie muzyki smyczkowej.

2) Warsztaty plastyczne dla dzieci „Motyle – dziecięcy happening” (wydarzenie współorganizowane z Biblioteką Miejską, 12 lipca 2019).

3) „Pokaz filmów animowanych i spotkanie z artystką Sylwią Szkiłądź” (wydarzenie współorganizowane z Biblioteką Miejską, 20 lipca 2019).

4) „Tygrys Pietrek” – przedstawienie dla dzieci (24 sierpnia 2019) w wykonaniu Teatru Maleńkiego R. Kalisza i B. Kobis.

5) "Śpiewać” – pokaz filmu dokumentalnego (organizowany przy współpracy z Festiwalem WATCH DOCS, 24 sierpnia 2019).

6) „Oto moja baśń…”, Teatru Księżyc Marioli i Grzegorza Ptaków (30 sierpnia 2019) – etiuda teatralna połączona z pokazem animacji inspirowanych baśniami Andersena.

Skwer od początku był przestrzenią eksperymentalną, otwartą na pomysły i zmiany, a spotkania warsztatowe skierowane do wszystkich mieszkańców miasta. Ten skrawek zieleni jest dosyć trudny w utrzymaniu ( mocno nasłonecznione miejsce i płytka gleba), stawiamy jednak na pewną swobodę, wierząc że stanie się ciekawym miejscem sprzyjającym bioróżnorodności, sprawdzamy je i przyglądamy się efektom . Zachęcamy mieszkańców, szkoły, przedszkola, stowarzyszenia do współpracy i korzystania z naszej szafeczki bookcrossing-owej ; mogą Państwo również podlewać kwiaty wodą z Młynówki ( wiaderko ze sznurkiem znajduje się na skwerze) . Jest to przestrzeń tworzona z uśmiechem, otwarta na twórcze formowanie.

Grupa „Aktywni Obywatele”


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl