Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Wernisaż rzeźby Lidii Sztwiertni Wokół Metalu

2019-09-05


W przestrzeniach Galerii Wystaw Czasowych, mieszczącej się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego zagościły nietuzinkowe i długo wyczekiwane prace autorstwa Lidii Sztwiertni.

4 września odbył się wernisaż otwierający niezwykłą wystawę zatytułowaną „Wokół metalu”, rzeźb wykonanych w brązie, a dedykowanym rodzinie, przyjaciołom i innym twórcom.

O autorce:

Jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy rzeźby w brązie w oryginalnej technologii odlewów na wosk tracony. Wiele lat pracy artystycznej owocuje znakomitymi rzeźbami i statuetkami, które są podziwiane podczas licznych wystaw w Polsce i zagranicą.

Artystka chętnie podejmuję się wyzwań i tworzy oryginalne statuetki, będące nagrodami prestiżowych konkursów. Statuetka Dedala, stanowiącą nagrodę w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, „Anioł Jazzowy” nagrody w Bielskiej Zadymce Jazzowej czy statuetki Cyryl i Metody - wykonanej dla Instytutu Teologicznego w Sandomierzu to tylko niektóre przykłady jej fantazyjnych pomysłów.

- Długo zabiegaliśmy o tę wystawę i cieszymy się, że już jest - podkreślał Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wystawę tworzą rzeźby i płaskorzeźby, w które nierzadko artystka wplata elementy świata przyrody. Łączy klasyczną rzeźbę z elementami surrealistycznymi. Inspiracją dla rzeźbiarki bywa męskie ciało jako ich „tworzywo”, ale też muzyka. Zwłaszcza o cięższym brzmieniu, od progresywnego rocka po ciężki metal.

- Wystawę dedykuję zmarłemu Mariuszowi Makowskiemu, którego poznałam przed laty... Inspiracją jest dla mnie muzyka, która towarzyszy mi od zawsze. To dla mnie niezwykłe tworzywo, które staram się później przełożyć na język plastyki. Myślę, że bez muzyki tej twórczości nie byłoby - ... wyjaśniała Lidia Sztwiertnia.

Wystawę będzie można oglądać do 13 października

Foto i tekst Krzysztof Telma


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl