Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Klaus Peschik – Recital Mistrzowski

2019-08-23


W dniu 18 sierpnia 2019 odbył się Koncert Finałowy II edycji festiwalu Koncerty Wyższobramskie, w Kościele Jezusowym w Cieszynie; solistą był Klaus Peschik ze Schwabach (Niemcy).

Klaus Peschik studiował filologię klasyczną w Wrzburgu i podjął pracę jako nauczyciel licealny. Od młodości zafascynowany muzyką, pracował pozaetatowo jako kantor przy kościele Christuskirche w Neuburgu nad Dunajem. W latach 1990-1992 odbył studia muzyczne w Bayreuth, otrzymując dyplom na Wydziale Muzyki Kościelnej. W latach 1993-1999 pełnił funkcję kantora miejskiego i dekanatu w Uffenheim. Od 1 grudnia 1999r. pracuje na stanowisku kantora miejskiego przy parafii św. Jana i św. Marcina w Schwabach oraz kantora dekanatu Schwabach. Jako kierownik Schwabacher Kantorei Klaus Peschik kształtuje życie muzyczne parafii począwszy od edukacji muzycznej dzieci, poprzez działalność chórów, zespołów i orkiestry. W ramach Schwabacher Kantorei prowadzi dwa chóry mieszane, chór dziecięcy, chór gospel, zespół instrumentalny, Posaunenchor i orkiestrę. W 2002 roku w uznaniu jego artystycznych osiągnięć i umiejętności otrzymał Nagrodę w Dziedzinie Kultury Miasta Schwabach. Za ogromny wkład pracy w rozwój życia muzycznego Kościoła Ewangelickiego Bawarii w 2004 roku odznaczony został honorowym tytułem Dyrektora Muzyki Kościelnej. (Kirchenmusikdirektor). Klaus Peschik wystąpił w Kościele Jezusowym po raz trzeci. W marcu 2014 roku wziął udział w akcji „Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego”. W październiku 2016 roku wystąpił podczas uroczystego koncertu inauguracyjnego po zakończonym remoncie organów.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Wojciech Wantulok, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej dr. hab. Szymona Bywalca, prof. AM. Zwyciężył w III Konkursie Utworów Fortepianowych w Katowicach oraz zdobył wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Pianistów im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie. Podczas studiów dyrygenckich współpracował z orkiestrami takimi jak: Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Muzyki Nowej, Śląska Orkiestra Kameralna oraz Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti. Dokonał szeregu prawykonań dyrygując zespołami kameralnymi oraz Orkiestrą Muzyki Nowej. W trakcie studiów pełnił funkcję asystenta dyrygenta podczas wykonania III Audycji Andrzeja Krzanowskiego, zaś we wrześniu 2018 roku pełnił funkcje asystenta dyrygenta podczas wykonania V Audycji – meta opery Andrzeja Krzanowskiego w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz na festiwalu Warszawska Jesień. Wraz z Duo Vitare oraz Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti dokonał prawykonania utworu Double Concerto Mauro Godoy Villalobos. Asystował również Rubenowi Silvie podczas pracy z Akademicką Orkiestrą Dętą oraz przygotował Chór Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach do realizacji opery W. A. Mozarta Czarodziejski Flet. W 2015 roku uczestniczył w kursach dyrygenckich wraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej prowadzonych przez prof. Rafała Jacka Delektę, w 2017 roku brał udział w lekcji mistrzowskiej Juozasa Domarkasa, zaś w 2018 roku uczestniczył w warsztatach dyrygenckich prowadzonych przez prof. Marka Pijarowskiego. W latach 2009-2011 pełnił funkcję organisty podczas ewangelickich nabożeństw w kaplicy pw. Św. Jadwigi Śląskiej przy Zamku Prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle. Od czerwca 2015 roku pełni funkcję głównego organisty w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Był stypendystą Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach dla najlepszych studentów.

Program Recitalu Mistrzowskiego - Jan Sebastian Bach – Toccata i Fuga in d-Moll; Jan Sebastian Bach Partita ber „O Gott, du frommer Gott“; Nicolas Jacques Lemmens - Fanfare in D; Leon Boellmann - Menuet gothique; Leon Boellmann - Priere à Notre Dame; Robert Jones – Festivo; Robert Jones – Risoluto; Rosalie Bonighton - Exultate Deo; Robert Jones – Toccatina; Stanley Vann – Spirito; Jrgen Borstelmann – „Nobody knows the trouble Ive seen” Orgel-Suite; Johannes Matthias Michel - Bossa Nova; Otto Dienel - „Nun lasst uns Gott dem Herren“; Sigfrid Karg-Elert – „Nun danket alle Gott”.

Jak na koncert finałowy przystało Klaus Peschik wybrał repertuar majestatyczny, ale i niezwykle zróżnicowany. Zabrał publiczność w muzyczną podróż od baroku, aż po współczesność.

Wakacyjne Koncerty Wyższobramskie gromadzą melomanów, nie tylko z Cieszyna, ale i z wielu regionów Polski oraz zagranicy. Recital Klausa Peschika zawierał utwory stosunkowo krótkie i zwarte, tak więc publiczność cały czas słuchała z zainteresowaniem. Solista zaprezentował niektóre bardzo popularne kompozycje (utwory J.S.Bacha), ale również i mniej znane, np. utwór Rosalie Bonighton. Słuchacze z zaciekawieniem chłonęli tę kompozycję, choć nie była to stylistyka do jakiej (zazwyczaj) jesteśmy przyzwyczajeni.

Klaus Peschik jest organistą, który doskonale interpretuje utwory Bacha czy Leona Boellmanna. Również świetnie poradził sobie z współczesnymi kompozycjami, przekonująco oddając ich emocje. Słuchaczom bardzo podobała się Suita Organowa n.t. popularnej pieśni „Nobody knows the trouble Ive seen” oraz utwory Roberta Jonesa i Stanleya Vanna. Natomiast Bossa Nova J.M. Michela zaskoczyła wszystkich. Niespodziewanie leniwe nuty brazylijskiego tańca rozległy się w Kościele Jezusowym. Odbiorcy byli rozmarzeni słuchając jazzowych akordów granych z odpowiednim wyczuciem.

Koncert rozpoczął proboszcz ks. Marcin Brzóska. Przywitał zebranych słuchaczy i życzył miłego odbioru. Na zakończenie głos zabrał dyr. art. festiwalu Wojciech Wantulok, który podziękował soliście, współorganizatorom festiwalu Piotrowi Sikorze, Marcinowi Gabrysiowi i Andrzejowi Moiczkowi, Kwiaciarni „Mariusz” oraz prelegentce. Proboszcz ks. Marcin Brzóska również zwrócił się z podziękowaniami do artysty oraz publiczności, potem wszyscy zmówili modlitwę „Ojcze Nasz”.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na przyszłoroczną III edycję festiwalu Koncerty Wyższobramskie, podczas której wystąpi wirtuoz Jakub Garbacz.

Festiwal Koncerty Wyższobramskie jest „młodym” festiwalem. Jednakże z pewnością staje się popularny w środowisku lokalnym, i nie tylko, jak również cieszy się niemałym gronem melomanów.

Wszyscy mamy w pamięci tegoroczną II edycję Koncertów Wyższobramskich, ale już przygotowujemy się na przyszły rok. Mamy nadzieję, że dzięki wspaniałym wykonawcom, takim jak np. Jakub Garbacz i życzliwej publiczności, koncerty będą kolejnym muzycznym sukcesem w Kościele Jezusowym w Cieszynie.

Joanna Lazar-Chmielowska, prelegentka festiwalu Koncerty Wyżsozbramskie.

foto: Dariusz Chmielowski.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl