Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. W. Wandzel

fot. W. Wandzel

Pieniądze z „NIEPODLEGŁEJ” dla COK

2019-05-22



- Szanowni Państwo, miło nam poinformować, iż COK „Dom Narodowy” uzyskał dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji programu „Niepodległa”. Projekt „100 kobiet Śląska Cieszyńskiego na 100-lecie Niepodległej” będzie realizowany wspólnie z Międzynarodową Organizacją Soroptimist International Klub w Cieszynie – mówi z dumą Adam Cieślar, dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

Celem projektu jest przywrócenie do powszechnej świadomości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego pamięci o kobietach, które torowały drogę do niepodległości i nadawały kształt Niepodległej na Śląsku Cieszyńskim. W ramach projektu powstanie wystawa planszowa w przestrzeni miejskiej Cieszyna oraz uzupełniający ją katalog, zawierający krótkie biogramy i fotografie. Wysokość przyznanego dofinansowania to 15 000 złotych.

Problematyka kobiet na Śląsku Cieszyńskim jest wyjątkowa, ponieważ w pierwszym polskim rządzie, jaki powstał na ziemiach polskich po I wojnie światowej, znalazło się 14,5 % kobiet. Należały do różnych opcji politycznych, wyznawały różne religie, ale łączyło je działanie dla dobra wspólnego. Szerokie grono odbiorców powinno poznać realia początków Niepodległej, a sam fakt, że w Radzie Narodowej Śląska Cieszyńskiego zasiadały kobiety, w tamtych czasach było absolutnym ewenementem. Sto lat temu zastosowano kwoty i na każdych sześciu mężczyzn w Radzie znalazła się jedna kobieta. Było to posunięcie niemal rewolucyjne, bo wówczas kobiety nie miały praw wyborczych, nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale w większości krajów europejskich. Członkinie były przygotowane do pełnienia nowych ról, ponieważ ich poprzedniczki przygotowały je do nowych zadań, a także, jako matki, wychowały młode pokolenie w duchu patriotyzmu. Właśnie dlatego po 600 latach niewoli Śląsk Cieszyński mógł wrócić do Polski. Również działalność tych kobiet, które przygotowały kadry do działania w wolnej Ojczyźnie należy przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców. Ponadto w nowej rzeczywistości kobiety również przejęły wiele ról, które okazały się decydujące dla przyszłości nowego państwa.

- Te wzory do dzisiaj pozostały aktualne i należy je upowszechniać, szczególnie młodemu pokoleniu. Głównym celem jest promocja kobiet, których działalność wiąże się bezpośrednio z rocznicą odzyskania niepodległości, a także tych, które codzienną pracą w warunkach wolności i własnego państwa tworzyły nową rzeczywistość i nowe wzorce patriotyzmu. Ich postawy nawet w czasach współczesnych inspirują do działania dla przyszłości naszego kraju. Potrafiły mimo różnych poglądów działać i pracować razem dla dobra wspólnego i budować nowoczesne państwo. Ich działania wpisują się w lokalne, historyczne dziedzictwo – mówi dyrektor „Domu Narodowego”.

Zadaniem projektu jest więc również przywrócenie do powszechnej świadomości mieszkańców Śląska Cieszyńskiego pamięci o kobietach, które torowały drogę do niepodległości i nadawały jej kształt na naszym terenie. Cieszyn jest miastem, w którym powstała pierwsza polska władza po I wojnie światowej i dlatego mieszkańcy Cieszyna powinni mieć szczególną świadomość tych historycznych wydarzeń.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl