Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Filmowa Kronika Kobiet w Bibliotece

2019-05-08



„Filmowa Kronika Kobiet” to zadanie edukacyjne wzmacniające lokalną społeczność wokół pamięci o kobietach Śląska Cieszyńskiego, które wpłynęły na rozwój miasta, przyczyniły się do budowy życia kulturalnego, społecznego i politycznego.

Wspólnie z dziećmi i młodzieżą w Bibliotece Miejskiej stworzonych zostanie 5 filmów animowanych, prezentujących ważne kobiece postaci, jak Zofia Kirkok- Kiedroniowa, Maria Sojkowa (zasiadały w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego), czy Nina Górniak (projektantka tkanin dla francuskich kreatorów mody). Uczestnicy warsztatów wezmą udział w całym procesie twórczym - od opracowania scenariusza do montażu, zdobywając nie tylko wiedzę o historii lokalnych bohaterek, ale także kompetencje tworzenia animacji poklatkowych i pracy w zespole. Młodzież zostanie zaangażowana do stworzenia i wydania ZINu - artystycznego czasopisma, prezentującego nasze bohaterki.

Wokół filmów przeprowadzimy warsztaty dla młodszych i starszych odbiorców - ok. 250 dzieci z Cieszyna i wsi powiatu cieszyńskiego. Filmy, czasopismo, konspekty warsztatów zostaną upowszechnione za pomocą bibliotecznej strony internetowej i w serwisie YouTube na wolnych licencjach, a ich uroczysta premiera zaplanowana na listopad – będzie okazją do przypomnienia, że 101 lat temu Polki wywalczyły czynne i bierne prawo wyborcze. W realizację projektu zaangażowane zostaną dzieci, młodzież, artystki, a także lokalne aktywistki zajmujące się upowszechnianiem pamięci o kobietach Śląska Cieszyńskiego. Jedną z nich jest niewątpliwie Pani Władysława Magiera!

Do pracy zaproszone zostaną artystki, które inspirują swoimi filmowymi i graficznymi dokonaniami. Nat Nowacka – doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, specjalizująca się w serigrafii i tworzeniu książek artystycznych. Jej prace prezentowano m.in. w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi oraz w Japonii. Jest kuratorką Galerii 30 Kilometr w Myślenicach, a także doświadczoną animatorką kultury – prowadzi „Warsztat twórczy”, który angażuje dzieci i młodzież do artystycznej działalności.

Filmy animowane stworzone zostaną pod kierownictwem Sylwii Szkiłądź, absolwentki Szkoły Animacji La Cambre w Brukseli, jej filmy produkuje znane w świecie filmowym studio Folimage we Francji. Jej filmy prezentowano na wielu międzynarodowych festiwalach – w Rosji, Polsce, Kanadzie, Francji, Belgii.

To wielka radość i duma gościć tak utalentowane twórczynie w Cieszynie. Pomysłodawczynią i autorką projektu jest Ilona Majewska, specjalistka ds. edukacji medialnej i promocji w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.

Projekt jest sfinansowany w ramach programu „Patriotyzm jutra” Muzeum Historii Polski.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl