Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. mat.pras

fot. mat.pras

Przed nami Festiwal Bez Granic. Czeka nas mnóstwo atrakcji, nie tylko teatralnych

2019-05-07



29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic odbędzie się w dniach od 1 do 8 czerwca w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Czeka nas mnóstwo atrakcji, nie tylko teatralnych…

Festiwal odbywa się w roku trzydziestolecia przełomu 1989, który zapoczątkował nie tylko nową drogę rozwoju naszych krajów, lecz także otworzył nowe możliwości współpracy kulturalnej. Pionierami tej współpracy byli aktywiści Solidarności Polsko-Czechosłowackiej i Forum Obywatelskiego, a jedną z pierwszych inicjatyw zapoczątkowany w 1990 festiwal teatralny Na Granicy (od 2004 pod nazwą Bez granic). Pamięć o tamtych wydarzeniach znalazła wyraz w programie tegorocznej imprezy.

W konkursie o Złamany Szlaban – honorową nagrodę, którą przyznają widzowie – rywalizować będzie 9 bardzo interesujących przedstawień. Z polskich propozycji warto zwrócić uwagę na Wałęsę w Kolonos z krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa. Sztuka nawiązuje do dramatu Sofoklesa o Edypie, który po przeżyciu swojej tragedii (której przebieg znamy z Króla Edypa) przybywa do miejscowości Kolonos, by zakończyć życie. Ta historia została przetworzona na nasze realia, na nasze współczesne doświadczenie. Główni bohaterowie krakowskiego spektaklu, to społeczeństwo (niezwykły, wieloosobowy chór) i… Wałęsa, którego gra Jerzy Stuhr. Z wybitnym aktorem będzie się można spotkać przed przedstawieniem w czeskocieszyńskim Avionie (Popołudnie Mistrza). Data spektaklu symboliczna – 4 czerwca. Miejsce – nietypowe. Organizatorzy zapraszają nas bowiem do hali UŚ (dlatego lepiej ubrać się wygodnie, publiczność siedzi na ławkach wokół pola gry). Dla widzów mówiących po czesku będą wyświetlane napisy w tym języku.

Innym przebojem wśród polskich propozycji będą z pewnością Trojanki z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, w reżyserii Jana Klaty (jego Wesele prezentowane było na festiwalu w zeszłym roku). Ten spektakl będzie grany w Teatrze im. Mickiewicza, którego scena zostanie wysypana… grubą warstwą piachu, na którym występować będą znakomite aktorki, m.in. Dorota Kolak, Katarzyna Figura, Małgorzata Gorol. Według niektórych recenzentów Trojanki Klaty to ogólnopolskie wydarzenie sezonu.

Z przedstawień czeskich zwracamy uwagę na inauguracyjne Isole. Spektakl z gatunku „nowego cyrku” w wykonaniu praskiej grupy Cirk La Putyka wyjątkowo wysuwa na pierwszy plan cyrkowych muzyków, którzy zawsze ukrywani są gdzieś z tyłu. Zanosi się na szalone widowisko. Artyści La Putyki występowali u nas ostatnio w 2015 roku, kiedy ich akrobatyczne mogliśmy oglądać dokładnie na linii granicy państwowej na moście Przyjaźni. Tym razem występują w sali teatru czeskocieszyńskiego. Atrakcyjnie zapowiadają się także Osmyky teatru z Brna – zabawa czeską historią, w której najważniejsze daty, od czasów najdawniejszych, zawierają cyfrę osiem.

Powrotem do Havlowskich korzeni festiwalu jest zaproszenie teatru vandovo divadlo z Pragi. Przedstawienie Protes/Rest składa się z dwóch części. Pierwsza to znana sztuka Havla z lat 70. o spotkaniu pisarza-opozycjonisty z pisarzem-oportunistą. Część druga to spotkanie Wańka i Stańka po trzydziestu trzech latach. Co się zmieniło, kto wygrał na przemianach. Podpisać czy nie podpisać? Działać czy tylko gadać? Czy elity zawiodły, czy my sami? – pytają artyści. Niezwykle aktualnie zabrzmi w festiwalowym kontekście Tango zrealizowane przez Scenę Polską w reż. Michala Spisaka.

W programie znalazły się też propozycje dla dzieci. Jeśli nie zmieścicie się na przedstawienie La Putyki, pamiętajcie, że możecie (rodzice z dziećmi) przyjść w niedzielne południe 2 czerwca na Wendy. To inspirowane Piotrusiem Panem widowisko, które przygotowane zostało przez studentów wydziału lalkarskiego warszawskiej Akademii Teatralnej, który mieści się w Białymstoku. Dzieci przenosi w krainę snów, a dorosłym przypomina, jak kiedyś śnili. Przygoda pełna humoru, wzruszeń i świetnej zabawy! Zainteresuje nawet sześciolatków. Z kolei Chłopcy z Placu Broni z łódzkiego teatru Pinokio, to propozycja dla starszych dzieci. W tym widowisku, opartym na znanej powieści Ferenca Molnra, wyreżyserowanym przez Konrada Dworakowskiego, place zabaw, boiska, podwórka stają się polem bitwy…

Wszystkich dorosłych, ale też młodzież, zainteresuje z pewnością słowackie przedstawienie Anna Frankowa według słynnego dziennika pisanego przez ukrywającą się przez dwa lata żydowską nastolatkę z Holandii. Rzecz o dojrzewaniu i holokauście. W roli Anny Lucia Koren, która za tę rolę uzyskała nagrodę DOSKY – słowackiego Oskara teatralnego. Spektakl z napisami w języku polskim. Jest bardzo mało miejsc – widzowie siedzą na scenie, trzeba odpowiednio wcześnie zadbać o bilety.

Ciekawie zapowiada się program muzyczny festiwalu. Dwa koncerty odbędą się na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Gościem festiwalu będzie Dorota Barov (rodem z Trzyńca) – wiolonczelistka i wokalistka, która właśnie została nagrodzona czeskim odpowiednikiem naszego Fryderyka – nagrodą Andl – za płytę na której śpiewa wyłącznie po polsku. W tym samym miejscy wystąpi na zakończenie festiwalu Peter Lipa – jazz & blues guru – najwybitniejsza postać słowackiej sceny jazzowej. Wstęp na koncerty przed Caf Muzeum jest bezpłatny, trzeba jednak zaopatrzyć się w wejściówki.

Zupełnie inny charakter będzie miał koncert 7 czerwca w Teatrze im. Mickiewicza. Gościem cieszyńskiego festiwalu będzie zespół Tulia – nasz tegoroczny reprezentant w konkursie Eurowizji. Po koncert miłośnicy teatru ulicznego z pewnością udadzą się na rynek, gdzie widowisko Peregrinus zaprezentuje renomowany krakowski teatr KTO, obchodzący jubileusz 40-lecia działalności.

Specjalny moduł festiwalu nosi tytuł Impuls 89 i obejmuje rozpoczynające się już 31 maja spotkania, działania edukacyjne, projekcje i wystawy związane z rocznicą 1989 roku.

Więcej szczegółów o programie festiwalu można znaleźć na stronie Festiwal Bez Granic.

Za pośrednictwem tej strony można kupować bilety.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl