Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Dziś mija 230 lat od daty, która w dziejach Cieszyna okazał się przełomowa

2019-05-06



6 maja 1789 r. na strychu budynku przy Górnym Przedmieściu rozpoczął się największy pożar w dziejach Cieszyna.

W szybkim czasie strawił nie tylko zabudowę drewnianą lecz również dachy domów murowanych i kościołów, które w tym czasie były kryte gontem. W obrębie murów miejskich spłonęło 160 domów wielkomieszczańskich, 51 domów małomieszczan, 21 chat w dzielnicy Górne Przedmieście i 9 w dzielnicy Przykopa. Niezwłocznie po pożarze w 1789 r. Urząd Gubernialny w Brnie przystąpił do odbudowy miasta. W tym celu do Cieszyna wydelegowano dyrektora prowincjonalnego Urzędu Budowlanego, któremu polecono oszacowanie wysokości szkód oraz opracowanie planów modernizacji i odbudowy miasta, który przy pomocy swoich współpracowników wykonał szczegółowe plany budynków użyteczności publicznej i sakralnych.

Ruch budowlany, który nastąpił po pożarze, objął nie tylko budynki sakralne i obiekty użyteczności publicznej, lecz przede wszystkim zabudowę mieszkalną. Odbudowano domy, głównie w śródmieściu, sporadycznie na przedmieściach. Dość szybko odbudowany został rynek. Nowy wystrój barokowo–klasycystyczny otrzymała cała zabudowa przyrynkowa wraz z ratuszem. Na tyłach ratusza znajdował się teatr, który spłonął w pożarze, a odbudowany został przez Floriana Jilga w 1816 roku. Spalony po pożarze kościół parafialny, który stał na obecnym Placu Teatralnym nie został po pożarze odbudowany. W 1792 r. rozpoczęto tu budowę koszar w miejscu dawnego probostwa i przyległego do niego ogrodu. Rolę kościoła parafialnego przejął podominikański kościół znajdujący się na tyłach Rynku. W 1791 zniesiono klasztor dominikanów, zaś kościół oraz zabudowę klasztorną wziął w opiekę książę Albert Sasko-Cieszyński.

Pożar, który zniszczył prawie całe miasto spowodował, że zaczęło się ono przekształcać w nowoczesny organizm miejski, którego rozwój zakończył wybuch I wojny światowej i podział miasta w 1920 roku. Bogatą historię naszego miasta znajdziemy opisaną w „Dziejach Cieszyna” – pracy zbiorowej pod redakcją Idziego Panica.

(opracowanie na podstawie „Dziejów Cieszyna”)


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl