Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. mat/pras

fot. mat/pras

fot. mat/pras

fot. mat/pras

fot. mat/pras

fot. mat/pras

Prestiżowa nagroda dla Harmonii

2019-01-31

Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia oraz Izabela Zielecka Panek nagrodzeni zostali Złotym Laurem Kompetencji i Umiejętności. To zaszczyt otrzymać tak prestiżową nagrodę wśród najwybitniejszych osobowości, ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączają się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzację oraz dostosowanie do standardów europejskich. Gala odbyła się 19 stycznia 2019 roku w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca.

Nagrodę przyznaje Regionalna Izba Gospodarcza, a w skład kapituły wchodzą wybitne osobistości świata biznesu, polityki, samorządów, nauki, kultury. Jednak największe wyróżnienie należy się wszystkim Chórzystom Harmonii, którzy od 110 lat konsekwentnie realizują tradycje chóralnego śpiewu na Ziemi Śląskiej.

7 grudnia 1908 roku powstało w Cieszynie Towarzystwo Śpiewacze „Harmonia”. Początkowo działało jako chór męski prowadzony przez Wojciecha Marka. Pierwszym ważnym wydarzeniem w dziejach Towarzystwa był udział w uroczystości odsłonięcia pomnika króla Władysława Jagiełły z okazji 500 rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem, w Krakowie, w roku 1910. Wybuch I wojny światowej nie spowodował zawieszenia działalności chóru, niemniej jednak znacznie ją osłabił. W okresie międzywojennym zespół współpracował z Orkiestrą Wojskową kapitana Baranowskiego, organizował szereg koncertów i spotkań, angażował się w działalność teatralną. Mimo wybuchu II wojny światowej Towarzystwo Śpiewacze wciąż funkcjonowało, a po wyzwoleniu Cieszyna, w roku 1945, rozpoczęło intensywną pracę artystyczną. W latach 50-tych Towarzystwo organizowało na terenie Śląska Cieszyńskiego szereg koncertów i imprez muzycznych. Kolejne lata zaowocowały licznymi koncertami, a także udziałem w przeglądach i konkursach chóralnych. W gronie dyrygentów, którzy pracowali z „Harmonią” znaleźli się: Karol Hławiczka, ks. Leopold Biłko, Rudolf Halfer, Jerzy Hadyna, Ernest Berger, Jan Gawlas, Erwin Bubik, Antoni Poćwierz, Jerzy Drozd, Emanuel Guziur. W roku 1968 Towarzystwo Śpiewacze „Harmonia” przerwało swoją działalność.

Chór Uniwersytetu Śląskiego kontynuuje tradycje założonego Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia”. Po trzyletniej przerwie odrodziło się jako chór akademicki przy powstałej w roku 1971 Filii Uniwersytetu Śląskiego, a zespół tworzyli studenci kierunku wychowanie muzyczne. Do sukcesów chóru przyczynili się jednak przede wszystkim znakomici dyrygenci: Władysław Wilczak, Helena Danel-Bobrzyk. Halina Goniewicz-Urbaś i obecnie Izabella Zielecka-Panek. Akademicki chór kultywując tradycję dawnej Harmonii jest dumą i wizytówką Cieszyna, przyczyniając się do promocji miasta na prestiżowych estradach w kraju i za granicą.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl