Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Zabytki

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego, ul. Liburnia

Kościół usytuowany przy ul. Liburnia – nieopodal rzeki Bobrówki – powstał na przełomie XIV\XV wieku na dawnym przedmieściu Frysztackim, które znajdowało się poza murami miasta lokacyjnego. Pierwotnie była to kaplica – usytuowana przy przytułku istniejącym dzięki fundacji książęcej – która z biegiem lat rozrosła się do rangi kościoła.



W 1882 roku – w wyniku pożaru – przytułek uległ całkowitemu zniszczeniu. Przed kościołem znajduje się barokowa rzeźba Jana Nepomucena wykonana ok. 1740 roku. Ze starego XIX-wiecznego wystroju kościoła w prezbiterium pozostały figury: św. Jan Apostoł, św. Maria Magdalena, św. Piotr, św. Paweł, św. Jan Nepomucen, św. Anna, św. Jerzy oraz Pieta. Ozdobą prezbiterium jest płyta nagrobna Anny Gelen i jej rodziny z 1607 roku. Jednonawowy, gotycki kościół św. Jerzego był wielokrotnie gruntownie przebudowywany. We frontowej ścianie znajduje się dwukondygnacyjna, podzielona gzymsem i fryzem wieża z 1806 roku. Nawa kościoła nakryta jest sklepieniem krzyżowo-kolebkowym, zaś prezbiterium krzyżowo-żebrowym. Żebra łączą się w kluczu ozdobionym tarczą z orłem piastowskim. Wejścia do zakrystii oraz do nawy głównej – umieszczone w ścianie południowej – ujęte zostały gotyckimi portalami z I połowy XV wieku.

W części strychowej – ponad sklepieniem nawy – znajdują się fragmenty gotyckiej polichromii z połowy XV wieku. Prace przeprowadzone w 1972 roku doprowadziły do zmodernizowania wnętrza.

Za kościołem znajdował się cmentarz, czynny do 1901 roku, gdzie pochowani byli m.in. Paweł Stalmach, Karol Miarka i ks. Ignacy Świeży (obecnie ich groby znajdują się na cmentarzu komunalnym). Za kościołem po dzień dzisiejszy spoczywa – zmarły w 1891 roku – ks. bp Franciszek Śniegoń.

msze św.: niedziele i święta – 7.35, 10.05, 11.30


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl